Češi milují růžové víno

nabídka růžových vín ve vinotéce Dobrý ročník 33

Vinaři častokrát říkají, že ideálním nápojem k letnímu posezení a k bazénu jsou právě růžová vína. Čeští zákazníci si však oblíbili „růžovky“ natolik, že je pijí prakticky celoročně.

Průzkum společnosti GfK Czech ukázal, že spotřeba růžových vín se meziročně zvedla o více jak osm procent. I když je léto tradičním obdobím růžových vín, objevují se ještě další dva vrcholy zvýšeného prodeje „růžovek“.

Jednak jde o období jara a nastupujícího léta, ale také podzim. Podzimní termín pravděpodobně souvisí se stále se zvyšujícím zájmem o svatomartinská vína, kdy právě růžová vína hrají prim v oblíbenosti mladých a svatomartinských vín. Růžová vína tak přestala být sezónní záležitostí, což nakonec odpovídá i podílu českých a moravských hroznů použitých k výrobě růžového vína, který se zvedl téměř na jedenáct procent.

 

nabídka růžových vín ve vinotéce Dobrý ročník 33

 

A jak se růžové víno vyrábí? Předně je nutné zmínit, že růžové víno není žádnou směsí bílých a červených vín. „Růžovka“ je vyráběna pouze z modrých hroznů. Ve zkratce lze říci, že po namletí hroznů je vyroben rmut. Ten se však nelisuje, ale necháváme jej krátce ležet s hroznovými slupkami obsahujícími červené barvivo. Správná doba ležení představuje alchymii a pro následný vzhled a chuť vína je zásadní. Po lisování vznikne mošt, s nímž už pracujeme podobně jako s bílými víny.

 

Růžová vína vám rádi nabídneme i v naší vinotéce Dobrý ročník 33

 

Přijďte si vybrat třeba „růžovky“ z Vinařství Válka. Růžové víno Cuvée La Guerre rosé, 2015, suché, pozdní sběr získalo hned několik ocenění, například Dvojitou zlatou medaili ze soutěže Cuvée Ostrava 2018.

Oblíbená, svěží, s nádechem broskví a rynglí je také Frankovka rosé, 2017, polosladká, pozdní sběr, taktéž z Vinařství Válka.

Svatovavřinecké růžové, v jakostní třídě V. O. C. neboli víno originální certifikace nabízí Vinařství J. Stávek. Příjemně aromatický výběr z hroznů, s chutí divokého ovoce a černého rybízu získal Zlatou medaili ze Salonu vín 2018.

Dalším oceněným vínem je Cabernet Moravia rosé, pozdní sběr, 2017 z Vinařství Vajbar. Ostružinové a malinové tóny, v kombinaci s nasládlou marmeládovou chutí lesního ovoce dodávají tomuto vínu nezapomenutelnou svěžest a eleganci.

Tato a další vína vám rádi osobně představíme ve vinotéce Dobrý ročník 33.